Kooperativa využívá řešení od Resistant AI

Pojišťovna Kooperativa, druhá největší pojišťovna na českém trhu, zahájila spolupráci se společností Resistant AI, specialistou na prevenci finanční kriminality využívající umělou inteligenci a strojové učení.

Kooperativa pojišťovna využívá technologii Document Forensics, k ověřování dokumentů předložených klienty v rámci procesu likvidace pojistných událostí. Nová technologie přináší plynulejší a přesnější proces ověřování dokumentů, který dokáže identifikovat podvody lidským okem neodhalitelné.

„V Kooperativě aktivně zavádíme nástroje umělé inteligence, abychom zvýšili rychlost a přesnost ověřování dokladů a odhalili pokus o podvod dříve, než k němu může dojít. Již několik let využíváme umělou inteligenci při kontrole fotografií, které nám klienti zasílají při elektronickém sjednání havarijního pojištění, nyní kontrolu rozšiřujeme i na další dokumenty. Dokumentová forenzní analýza společnosti Resistant AI je prověřená technologie, která zajistí rychlou a přesnou kontrolu velkého objemu dokumentů,“ vypočítává výhody umělé inteligence Ondřej Poul, ředitel Centra likvidací pojistných událostí v Kooperativě.

V pilotním projektu společnost Resistant AI při kalibraci zkontrolovala téměř čtvrt milionu dokumentů, přičemž odhalila řadu nesrovnalostí. Ve spolupráci s vyšetřovateli se následně podařilo identifikovat první pojistné podvody a zastavit pojistné plnění. Jeden příklad za všechny. Klientka Kooperativě nahlásila zlomeninu patní kosti, která byla uvedena v zaslané lékařské zprávě. Aplikace Document Forensics odhalila, že v textu diagnózy byla zpráva elektronicky pozměněna. Po prošetření se podezření potvrdilo, neboť ve skutečnosti se jednalo pouze o podvrtnutí kotníku, tedy méně závažné zranění.

Martin Řehák, CEO a zakladatel společnosti Resistant AI, spolupráci vítá: „Jsme rádi, že můžeme spolupracovat s Kooperativou při zavádění nového digitalizovaného přístupu k procesům ověřování dokumentů. Vzhledem k tomu, že výskyt padělání dokladů se zvyšuje v celém finančním odvětví, je pojištění obzvláště náchylné k sofistikovaným podvodným technikám. V době, kdy podvodné činnosti často překračují možnosti detekce lidí, představuje nasazení umělé inteligence nejúčinnější strategii pro identifikaci a boj proti takovým podvodům.“

Zdroj: Kooperativa pojišťovna, Resistant AI